Lygiavertės ES trečiųjų šalių audito priežiūros sistemos

Lygiavertės ES trečiųjų šalių audito priežiūros sistemos

Europos Komisija 2011 m. sausio 19 d. priėmė sprendimą dėl tam tikrų trečiųjų šalių auditoriams ir audito subjektams taikomų viešosios priežiūros, kokybės užtikrinimo, tyrimų ir sankcijų sistemų lygiavertiškumo ir dėl pereinamojo tam tikrų trečiųjų šalių auditorių ir audito subjektų audito veiklos Europos Sąjungoje laikotarpio. Europos Komisija, atsižvelgdama į Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2006/43/EB nuostatas, įvertino trečiųjų šalių taikomų viešosios priežiūros, kokybės užtikrinimo, tyrimų bei sankcijų sistemų lygiavertiškumą. Europos Sąjungos valstybių narių auditoriams ir audito subjektams taikomoms viešosios priežiūros, kokybės užtikrinimo, tyrimų bei sankcijų sistemoms lygiavertėmis laikytinos šių šalių taikomos sistemos: Australijos, Kanados, Kinijos, Kroatijos, Japonijos, Singapūro, Pietų Afrikos Respublikos, Pietų Korėjos, Šveicarijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Minėtų sistemų lygiavertiškumo pripažinimas leidžia Europos Sąjungos valstybėms narėms netaikyti Direktyvos 2006/43/EB 45 straipsnio 1 ir 3 dalyse nustatytų trečiųjų šalių auditorių ir audito subjektų registravimo ir priežiūros reikalavimų.

Be to, Europos Komisija, ištyrusi situaciją konkrečiose šalyse, priėmė sprendimą, kad valstybės narės neturi taikyti Direktyvos 2006/43/EB 45 straipsnio audito išvadoms dėl finansinių metų, kurie prasideda nuo 2010 m. liepos 2 d. iki 2012 m. liepos 31 d., metinių ar konsoliduotųjų finansinių ataskaitų, kaip nustatyta direktyvos 45 straipsnio 1 dalyje, kai tas išvadas parengia toliau nurodytų trečiųjų šalių auditoriai ar audito subjektai, jei atitinkamas trečiosios šalies auditorius ar audito subjektas valstybės narės kompetentingoms institucijoms pateikia nurodytą informaciją. Šia nuostata naudojasi tokios valstybės ir teritorijos: Abu Dabis, Bermudai, Brazilija, Kaimanų salos, Dubajaus tarptautinis finansinis centras, Egiptas, Gernsis, Džersis, Meno sala, Honkongas, Indija, Indonezija, Izraelis, Malaizija, Mauricijus, Naujoji Zelandija, Rusija, Taivanas, Tailandas ir Turkija.

Europos Komisija 2010 m. rugsėjo 1 d. priėmė sprendimą dėl Australijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kompetentingų institucijų tinkamumo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2006/43/EB. Šis sprendimas priimtas, kad palengvintų ES valstybių narių ir Australijos, Jungtinių Amerikos Valstijų kompetentingų institucijų, vykdančių pavestas audito viešosios priežiūros, kokybės užtikrinimo ir tyrimų funkcijas, bendradarbiavimą. Pagal minėto Europos Komisijos sprendimo 1 straipsnį Direktyvos 2006/43/EB 47 straipsnio 1 dalies tikslus atitinka šios kompetentingos trečiųjų šalių institucijos:

  1. Australijos vertybinių popierių ir investicijų komisija;
  2. Jungtinių Amerikos Valstijų akcinių bendrovių apskaitos priežiūros valdyba;
  3. Jungtinių Amerikos Valstijų vertybinių popierių ir biržos komisija.

Europos Komisija 2010 m. vasario 5 d. priėmė sprendimą dėl kai kurių trečiųjų šalių kompetentingų institucijų tinkamumo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2006/43/EB. Šis sprendimas priimtas, kad palengvintų ES valstybių narių ir Kanados, Japonijos, Šveicarijos kompetentingų institucijų, vykdančių pavestas audito viešosios priežiūros, kokybės užtikrinimo ir tyrimų funkcijas, bendradarbiavimą. Pagal minėto Europos komisijos sprendimo 1 straipsnį Direktyvos 2006/43/EB 47 straipsnio 1 dalies tikslus atitinka šios kompetentingos trečiųjų šalių institucijos:

  1. Kanados viešosios atskaitomybės valdyba;
  2. Japonijos finansinių paslaugų agentūra;
  3. Japonijos valstybės atestuotųjų buhalterių ir audito priežiūros valdyba;
  4. Šveicarijos federalinė audito priežiūros tarnyba.

Europos Sąjungos teisės aktus dėl audito viešosios priežiūros galima rasti čia.

Atnaujinimo data: 2023-09-30